Presentatie van De stad van Bosch - het Groot Tuighuis - Erfgoed - 16 december 2016 e.v. -- 2023
Presentatie van De stad van Bosch - boek bij de expositie in het Groot Tuighuis - Erfgoed - 16 december 2016 e.v.
+ 14/10/2018 Archeohotspot - Badges uit Bossche bodem & + 24/11/2018 lezingen over Heilig en profaan dl 4
+ 22/11/2018 Big Bosch Data - Brabanders in het Bosch’ Protocol 1501-1793 gedigitaliseerd
+ 15/10/2019 expositie 'Blijde Inkomste' in stadhuis + 19/10 symposium over laaggeletterdheid
+ 16/10/2019 expositie De papieren oorlog, recente aanwinsten, in het Stadsarchief
+ 17/10/2019 expositie De lange weg, (O Lungo Drom), over Sinti en Roma door de eeuwen heen
+ 21/11/2019 's-Hertogenbosch - Stad op de schop - 40 jaar archeologisch onderzoek (deze bijdragen staan bovenaan)
+ 13/12/2019 Overdracht archeologische vondsten Den Dungen
+ 15/1/2020 Studenten van Sint-Lucas presenteren VR-game over ’s-Hertogenbosch rond 1500 - Groot Tuighuis (zie onderaan)
+ 8/6/2022 Erfgoed-avond met afscheid van weth. Huib van Olden
+ 14/12/2022 Handschrift Van Heurn over 's-Hertogenbosch na 230 jaar uitgegeven
+ 8/11/2023 Groot Tuighuis - opening nieuw Erfgoedcentrum --> zie onderaan
+ 15/11/2023 opening expositie Ontmoetingen in oorlogstijd - Wereldoorlog II
+ 22/11/2023 opening expositie Voorouders onBekend
+ 30/11/2023 éénmalig presentatie van muntschat uit Rosmalen
-------------------------------------------------------------------------
+ 21/11/2019 's-Hertogenbosch - Stad op de schop - 40 jaar archeologisch onderzoek - boekpresentatie
Het dikke boek over de archeologie van Den Bosch telt bijna 750 bladzijden, weegt tegen de 5 kilo en bevat tegen de 2000 (deels nieuwe) afbeeldingen. Geschreven door Ronald van Genabeek, Eddie Nijhof en Frederike Schipper (eindredactie), met bijdragen van Johan Treling+, Hans Jansen, Dick van de Vrie e.a.
Het ging de auteurs niet alleen om de opgravingen maar meer om het verhaal van de stad te vertellen.
Uit de inhoudsopgave:
H 1 Stad op de schop - Van geschiedvorser tot beleidsarcheoloog - Stadsarcheologie in ’s-Hertogenbosch - Krabben en schaven.
H 2 Het bos voor de stad - Jagers en verzamelaars in een veranderend landschap - Boeren in het bos - Aan de rand van een wereldrijk - Met één voet in de geschiedenis - Brabant krijgt vorm.
H 3 De oudste geschiedenis van de stad - Hoeves, hertog en handelaren - De stad tot 1200 - De stad versterkt - Binnen de muren - Van boer tot ambachtsman.
H 4 De stad wordt volwassen - De tweede stadsmuur - Water en wegen in de groeiende stad - Steen voor iedereen - Status in steen - Macht en prestige - Rijke kerken en arme kloosters - De schat van de koopman.
H 5 De stad verandert - Het nieuwste van het nieuwste - ’s-Hertogenbosch havenstad - De hoogte en de diepte in - Een metropool in de periferie? - Velden en akkers - Cleyn Rome - Vrome voorwerpen - Volgens de laatste mode - Water en wijn.
H 6 Een Bourgondische stad - Een bolwerk tegen de Geldersen - Thuis bij burgers en
ambachtslieden - Schone schijn - Smaken verschillen - Ontlasten in schaamte - ‘Die gantsche werelt door’ - Cijfers en letters.
H 7 Roerige tijden - De Moerasdraak - Huis en haard - Aan tafel - Ontspanning en vermaak - Water als vriend en als vijand - Boeren uit de Meierij.
H 8 Stad onder de Hollanders - Grens van het zuiden - Van kloostergebouw tot rijtjeshuis - Nieuwe producten - Van over de hele wereld - Frisse en onfrisse praktijken - Eeuwige rust
Hoofdstuk 9 bevat een Nabeschouwing door stadsarcheoloog Ronald van Genabeek die eigenlijk aan alle artikelen geschreven heeft, vaak met Eddie Nijhof.
De in het voorjaar 2019 overleden archeoloog Johan Treling heeft in het verleden ook nog aan een aantal artikelen meegeschreven. Bij de presentatie werd hij dan ook nog kort herdacht.
De aanleiding van het boek was het in 2012 naderend pensioen van archeoloog Hans Jansen die oude opgravingen wetenschappelijk uitgezocht wilde hebben en dat in een publieksboek gepresenteerd wilde zien. Dat laatste kwam nu het eerste.
Aanwezig waren enkele oud-afdelingshoofden en (oud-)medewerkers, net als een groot aantal vrijwilligers.
Zij werden verwelkomd door Rob van de Laar. Het hoofd van de afdeling Erfgoed, Dieke Wesselingh, gaf een eerste introductie op het boek. Roos van Oosten UvL sprak over opgravingenboeken, de stadsbiografie. Een boek als Stad op de schop heeft eigenlijk maar 1 voorganger, nl. het boek over opgravingen in Bergen op Zoom.
Wethouder Huib van Olden (monumenten) kreeg een eerste exemplaar, net als zijn voorgangers Roderick van de Mortel en Bert Pauli.
©2019 Gerard Monté
-----
+ 13/12/2019 Overdracht archeologische vondsten Den Dungen
...
©2019 Gerard Monté
-------------------------------------------------------------------------
+ 16/12/2016 Presentatie van het boek De stad van Bosch, Bossche bouwhistorie in nieuw perspectief.
Jac Biemans, educatief medewerker, introduceerde het hoofd van de afdeling Erfgoed die de bezoekers welkom heette. Hij zei blij te zijn dat het boek nog tijdens de tentoonstelling uitkomt. Ronald Glaudemans liet wat 3D-voorbeelden zien van de stad en vertelde over het onderzoek in De kleine winst, het pand waarin Jeroen Bosch in zijn jeugd gewoond heeft. Op zolder vonden de medewerkers van Erfgoed 3D-viewers met een aantal glasplaatjes en iets modernere kaartjes met foto's.
Het boek heeft ook 3D-mogelijkheden. Met een te downloaden app (Dutch Rose Media - voor apple en adroid) kan de lezer bij een aantal foto's een 3D-voorstelling oproepen van de desbetreffende locatie of het voorwerp waar het over gaat. Het boek bevat veel foto's van reconstructies van historische gebouwen en van de stad in het totaal in de tijd van Jeroen Bosch.
Bekijk allerlei documenten over Jeroen Bosch op BoschDoc.
Zie evt ook Den Bosch in 3D
De expositie De stad van Bosch is nog het hele jaar te zien (t/m 8 januari 2017) in het Groot Tuighuis, Bethaniestraat 4, ’s-Hertogenbosch, gratis entree. Zie eventueel ook Puntneuzen en kersenpitten tijdens een middeleeuwse maaltijd.
Bekijk ook de historische modeshow met kleding uit de tijd van Bosch en de middag over bronnen over Bosch.
En evt . ook de foto's van de nieuwe website van de afdeling Erfgoed. zie ook Poep van vroeger.
Zie ook www.archeohotspots.nl.
info Erfgoed, ook voor de 3d-app.
©2016 Gerard Monté
-----
+ 14/10/2018 Badges uit Bossche bodem
expositie van Middeleeuwse insignes die gebruikt werden door onder meer pelgrims.
Zulke insignes worden tegenwoordig in kopie-vorm aangeboden op oude ambachtenmarkten.
Ook het Bossche gilde draagt zulke kopieën op hun kleding.
+ 24/11/2018 lezingenmiddag en presentatie van deel 4 van Heilig en profaan.
...
©2018 Gerard Monté
-----
+ 22/11/2018 mini-symposium Van ‘Goed Geregeld!’ naar ‘Big Bosch Data’
Brabanders in het Bosch’ Protocol 1501-1793 gedigitaliseerd.
>>>In dit project zijn de eigentijdse toegangen van de protocollen van de Bossche schepenbank van 1501-1793 digitaal toegankelijk gemaakt. Dat gebeurde via een zogenaamd crouwdsourcing-platform op het internet (Vele Handen) door 191 vrijwilligers van over heel de wereld. Zij maakten in slechts anderhalf jaar tijd maar liefst 27.000 scans met in totaal ruim 350.000 Bossche records toegankelijk. <<< bron persbericht gemeente.
©2018 Gerard Monté
-----
+ 15/10/2019 expositie 'Blijde Inkomste' in stadhuis
Ter gelegenheid van de Princedagen van de Orde van de Prince, een Vlaams-Nederlands genootschap voor taal en cultuur, worden in het stadhuis enkele unieke originele Bossche archiefstukken getoond:
- De ‘Blijde Inkomste’ uit 1356 , volgens stadsarchivaris Rolf Hage te beschouwen als een van de geboortepapieren van onze natie. Hertogin Johanna legde hierin een aantal rechten voor de stad vast.
- het oudste archiefstuk n.l. het vriendschapsverdrag met de moederstad Leuven (1262).
- en een verdrag tussen 36 Brabantse steden en vrijheden uit 1355 (de zgn. Stedenbond).
Het thema dit jaar was ‘Brabant verbindt en verbroedert’, met aandacht voor de geschiedenis, taal en cultuur.
Rob van der Laar heette de bezoekers uit Nederland en Vlaanderen welkom, Rolf Hage gaf een korte lezing waarin hij de Blijde Inkomste vergeleek met oa de Engelse Magna Charta, wethouder Jan Hoskam toonde aan de bezoekers zijn werkkamer.
* De expositie was te bezoeken in het Stadhuis van woensdag 16 tot en met zondag 20 oktober;
brochures met toelichting en foto's waren verkrijgbaar.
De documenten waren eerder te zien in april 2009 toen ze voor 3 weken aan Leuven uitgeleend werden voor een expositie
en in 2012 toen ze in de hal van het stadhuis tentoongesteld werden tgv het 750-jarig vriendschapsverbond met Leuven.
+ 19/10/2019 foto-impressie van de lezingenmiddag in het Theater aan de Parade
van het symposium Taalvaardigheid, cultuur en laaggeletterdheid georganiseerd door de orde van de Prince.
Eliane Boileau leidde de organisatie gedurende de dag waarop oa stadswandelingen waren georganiseerd door de Blauwe engelen. Onder meer de bovenvermelde expositie in het stadhuis kon worden bekeken.
Professor Carel Jansen hield in de Casinozaal een lezing over de Nederlandse en Vlaamse projecten rond heldere taal in overheidscommunicatie. Hij presenteert de resultaten van een onderzoek onder 3000 Nederlanders. (Rijksuniversiteit van Groningen). Volgens de Stichting Lezen en Schrijven zijn er 2,5 miljoen Nederlanders die niet goed genoeg kunnen lezen om zich in de maatschappij staande te kunnen houden.
In de zogeheten Kostuumkamer hield prof. Dirk De Geest een lezing over Verbonden in literatuur.
Oud-gedputeerde Bert Pauli hield in de Danskamer een presentatie over het verschil in Nederlandse en Vlaamse politiek.
Prof. Jos Swanenberg hield in de Grote zaal een college over Verbonden in taal en cultuur.
Het Koninklijk Bosch Mannenkoor trad daarna op. Ze poseerden eerst voor een foto op de trap.
Na afloop was er een receptie en een diner.
info Erfgoed
©2019 Gerard Monté
-----
+ 16/10/2019 expositie De papieren oorlog, recente aanwinsten betreffende WOII, in het Stadsarchief
Een kleine maar zeer interessante tentoonstelling met recente aanwinsten:
de dagboeken van Mia van Belkom (fragmenten werden voorgelezen op 17/10) en diverse folders gebruikt voor het aanschaffen van uitrustig voor medewerkers van de Luchtbeschermingsdienst Ook de tweetalige benoemingsakte van de tweede NSB-burgemeester voor ‘s-Hertogenbosch is te zien.
En de verwoestingen in de stad, ontstaan tijdens de bevrijding, op foto's.
In een van de vitrines is een vaandel te zien van de Deutsche=Kolonie 's-Hertogenbosch [de naam van de stad goed gespeld in het Nederlands]. Bij het Stadsarchief ontbreken gegevens over deze kolonie. Wie er wel iets van weet wordt verzocht contact op te nemen met het Stadsarchief.
* van dinsdag 15 oktober tot en met donderdag 19 december 2019, Bloemenkamp 50, 5211 XK ‘s-Hertogenbosch.
van dinsdag tot en met donderdag van 9.30 tot 17.00 uur, entree gratis
info Erfgoed - Den Bosch
©2019 Gerard Monté
-----
+ 17/10/2019 expositie De lange weg, (O Lungo Drom), over Sinti en Roma door de eeuwen heen
maar vooral met aandacht voor WOII en 's-Hertogenbosch.
het Groot Tuighuis
...
* van dinsdag 15 oktober tot en met maandag 28 oktober 2019, Bethaniëstraat 4, 5211 LJ 's-Hertogenbosch.
maandag tot en met vrijdag van 09.00 – 16.00 uur, entree gratis
info Erfgoed - Den Bosch
©2019 Gerard Monté
-----------------------------
+ 15/1/2020 Studenten van Sint-Lucas presenteren VR-game over ’s-Hertogenbosch rond 1500 - Groot Tuighuis
Het VR-spel is gemaakt door studenten van Sint-Lucas (Boxtel/Eindhoven). Het spel speelt zich af in de laat-middeleeuwse stad, je ontmoet er poorters die je kunt helpen met het teugvinden van verloren voorwerpen zoals een beeldje en een sleetje gemaakt van een paardenonderkaak. Die voorwerpen zijn ook te zien in de vitrines en in de expositie in de aula.
>>>In de game is een volledige 3D-reconstructie aanwezig van de middeleeuwse Pieckepoort. Daarnaast zijn er vele 3D-scans te vinden van archeologische vondsten uit het depot van Erfgoed ’s-Hertogenbosch.<<<
Dennis Dekker van Erfgoed presenteerde het spel dat ingeleid werd door Ingrid Stoffels van Sint-Lucas.
Student Vincent demonstreerde hoe het werkte en daarna mocht wethouder Huib van Olden (Monumenten) het proberen. Hij vond het een hele ervaring om zo door de stad te lopen.
Het spel kan tzt in het Groot Tuighuis gespeeld worden maar komt mogelijk ook voor scholen en thuisgebruik beschikbaar, misschien on-line.
©2020 Gerard Monté
-----------------------------
+ 8/6/2022 Erfgoed-avond met afscheid van weth. Huib van Olden
...
©2020 Gerard Monté
-----------------------------
+ 14/12/2022 Handschrift Van Heurn over 's-Hertogenbosch na 230 jaar uitgegeven
In 1974 is een herdruk (in vier delen) gemaakt van de 'Historie der Stad en Meyerye van s Hertogenbosch , alsmede de voornaamste daaden der Hertogen van Brabant; door Mr. Johan Hendrik van Heurn, oud Schepen en Raad der Stad 's Hertogenbosch, en Griffier der Leen en Tolkamer aldaar." Dit boek verscheen oorspronkelijk in vier delen vanaf 1776.
Van Heurn (1716-1793) was begonnen aan een soort vervolg: 'Beschrijving der Stad s Hertogenbosch'. Het handschrift daarvan (2 banden) is lang particulier bezit geweest, daarna was het van het Proviniaal Genootschap en nu berust het bij de bibliotheek van de universiteit in Tilburg. Maar het was nooit uitgegeven, door het overlijden van Van Heurn en door de komst van de Fransen in 1794.
Incidenteel is er intern wel een hoofdstuk gepubliceerd, zoals bij het afscheid van Ad van Drunen. Initiatiefnemer Harry Boekwijt vond dat het hele handschrift openbaar moest komen en vroeg een aantal mensen mee te werken. O.a. zijn vrouw Marianne (+) werkte mee aan het transcriberen (overschrijven van het 18e-eeuwse handschrift). Anderen, oa Jac Biemans (boek over Von Bonstetten), werkten aan de beeldredactie, Jo Timmermans (JBAC, Bosch' Prentenkabinet) zorgde voor een aantal (gedeeltelijk niet eerder uitgegeven) prenten.
Zo werd dit boek een groepswerkstuk dat nu na 10 jaar verschenen is.
Wethouder Erfgoed, Marianne van der Sloot, kreeg op 29 november het eerste exemplaar -na zo'n 230 jaar- overhandigd in de oude raadszaal van het stadhuis aan de Markt. Maar het is natuurlijk voor iedere liefhebber van de geschiedenis van Den Bosch een must. (Naast Molius, Van Sasse van Ysselt e.a.)
©2022 Gerard Monté
-----------------------------
+ 8/11/2023 Groot Tuighuis - opening nieuw Erfgoedcentrum
foto's van een rondgang door het gebouw
openingstijden:
maandag t/m donderdag
09.30 tot 16.30 uur
entree gratis
zie evt ook Monumentendag 2023
©2023 Gerard Monté
-----
+ 15/11/2023 opening expositie Ontmoetingen in oorlogstijd - Wereldoorlog II
...
(c) 2023 Gerard Monté
-----
+ 22/11/2023 opening expositie Voorouders onBekend
Leerlingen van twee scholen in 's-Hertogenbosch deden onderzoek naar hun voorouders.
Wethouder Marianne van der Sloot opende de tentoonstelling.
...
(c) 2023 Gerard Monté
-----
+ 30/11/2023 éénmalig presentatie van muntschat uit Rosmalen
In het Groot Tuighuis vond op donderdagmiddag een éénmalige presentatie plaats van een muntschat die, in de afgelopen twee jaar, op diverse plaatsen binnen een cirkel met een straal van ongeveer een kilometer van het centrum van Rosmalen gevonden is.
De vinder, Jeroen Mathijssen, presenteerde een groot gedeelte van de rond de 400 munten (en delen ervan) die hij vond met de metaaldetector.
Ronald van Genabeek van Erfgoed en numismaat (munt- en penningkundige) Jos Benders waren aanwezig om toelichting te geven. De teksten met toelichting bij de munten maakten ook veel duidelijk.
De vinder is samen met de eigenaar van de grond eigenaar van de schat. De waarde daarvan is nog niet bekend, er meot nog getaxeerd worden.
Bij schenking aan een instituut of museum moeten beide eigenaren het daarover eens zijn.
Een van de glasplaten mocht even van de vitrine om reflectie bij het fotograferen te vermijden maar het plastic zat meer in de weg. Omdat er niet direct een pincet voorhanden was werd een tekenverwijderkaart gebruikt om één munt uit het plastic te halen: de Coevorden. De groene vlek wijst op een zilver/koper legering. De muntjes breken gemakkelijk, de fragmenten zijn hoogstwaarschijnlijk door het ploegen veroorzaakt.
Of Jeroen ook de spreekwoordelijke "gelukkige" vinder genoemd kan worden is de vraag. Hij zocht pas een paar jaar maar kan dat door een lichamelijke handicap niet meer doen. Hij was daarom misschien wel extra trots op deze bijzondere vondst.
info Erfgoed
(c) 2023 Gerard Monté
-----
-----------------------------
zie ook + 23/11/2022 Reconstructie van de 13e-eeuwse stadsmuur bij de Waterpoort - Moerkerkplein
info protocol-zoeken - info over het project Boschprotocol
zie evt. de filmpjes op YT VeniceTimeMachine 1 en evt. ook VeniceTimeMachine 2
zie evt ook arte over dit timemachine project
zie ook
Historische modeshow in het Groot Tuighuis - Erfgoed - kleding in de tijd van Bosch - 27 november 2016 + Bosch-bronnen
Presentatie nieuwe website afdeling Erfgoed (GrootTuighuis) van de gemeente - 23 november 2016
Puntneuzen en kersenpitten tijdens middeleeuwse maaltijd in het Groot Tuighuis - Erfgoed - 16 sept. 2016
Opening Archeohotspot Groot Tuighuis Erfgoed - 20 mei 2015
Groot Tuighuis Erfgoed Archeohotspot Poep van vroeger - 24 juni 2015
zie evt ook lezing over mr. Hein Bergé, icoon van ons erfgoed in het Groot Tuighuis oktober 2019 (eerder in Museum Slager)
©2016-2019 Gerard Monté